TBALL: Poslední indoor sezony: Víc, než jsme čekali

Hrát turnaj ve třech týmech je super z několika důvodů; za půl dne stihne každý tým čtyři zápasy a v druhé půli dne má ještě čas třeba na Matějskou; a hlavně – všichni se umístí na bedně.

Na dopolední turnaj do devíti let jsme k našim dvěma týmům přizvali Piranhas Beroun a byla to volba vskutku ideální. Dovednostmi si týmy odpovídaly, a tak byla utkání napínavá a smysluplná pro všechny hráče i diváky. S trochou nadsázky – v této kategorii se nehraje na počet doběhů, ale na to, kdo dokáže ve směně zahrát tři outy (a tím ukončí směnu dřív, než soupeř dá limitních 5 doběhů). Takový tým obvykle zvítězí. Oba naše týmy dokázaly tři outy za turnaj zahrát dokonce několikrát. Zadařilo se ale i Piraním, které nakonec ukořistily pohár za druhé místo. Joudrs brali prvenství a třetí příčku.

CO BYLO VÍC?

1)      Překvapilo nás, jak děti vnímají svůj týmový pokrok, a především jeho příčiny.

Celé jedno soustředění jsme věnovali práci s rukavicí a chytání příhozů; cítili jsme tam slabinu.

Když jsme se dětí z týmu Orange po prvních dvou výhrách zeptali, co si myslí, že bylo jinak než na předchozích turnajích, vyhrkli na nás, že mnohem lépe chytají. Vyzvedly ještě výkon Sofinky, která v posledním zápase předvedla výkon jako nikdy před tím.

„Proč myslíte, že jsme se taky tolik nezlepšili v pálení?“ ptali se dál trenéři.

„Protože ji tolik netrénujeme,“ shodnul se tým.

Opravdu. Pálení máme v tréninkovém plánu přisouzenou pouze patnáctiminutovku týdně. (Stejně tak chytání, ale soustředění pravděpodobně zafungovalo výborně.)

Do tréninku ale zapojujeme cvičení na „nezahazování“ pálky po odpalu. Tahle dovednost byla ohromně znatelná, až jsem sama koukala jak u vyjevení. Jednou to ulítlo Viktorce, a tak se poctivě šla rozhodčímu omluvit.

2)      Jeden za všechny, všichni za jednoho

Předturnajové tréninky jsme věnovali specifičtějším záležitostem – třeba vzájemné pochvale a oslavě dobře zahrané akce, nebo také utěšení a podpoře spoluhráče, kterému se zrovna něco nepodařilo.

Možná si říkáte – copak se dá trénovat uměle, že si dva hráči plácnou?
Zastávám názor, že co netrénujeme, nemůžeme po dětech chtít.

Z týmu se stala parta, která se povzbuzovala, hráči spolu začali mluvit a po dohrané akci se mnohokrát seběhly dvojičky, aby se společně ze zahraného outu zaradovaly.

Obrovského pokroku jsme se dočkali u Mistra, který si za své chování vysloužil diplom, který tým na turnaji získal. Týmovost (konečně) pohltila i jeho a ani děti si ho nemohly vynachválit.

3)      Sestav si sám

Když se po třech zápasech hráči protočili na všech postech, do čtvrtého dostali Orange týmový úkol.

„Udělejte si sestavu, jak chcete, tak, aby všichni byli spokojeni.“

Po několika zmatených vteřinách hluku se tým postavil do kolečka a postupným hlášením se k jednotlivým postům a povídáním se všichni spokojení hráči dohodli na třech sestavách (pro každou směnu jiná) pro poslední zápas. Vyšli si vzájemně vstříc.

Ráda bych poznamenala, že trenéři do diskuse nezasahovali. Děti si systém vymyslely samy.

Na trénincích věnujeme nemálo úsilí tomu, aby se hráči uměli vzájemně respektovat, vnímali svou týmovou roli a řídili se především lidskostí. Tenhle turnaj ukázal, že naše snahy nejsou marné, v týmu skvěle fungovala spolupráce, věřím, že tomu napomohl i skvělý výkon obou týmů. Hra jim začala dávat smysl, věděli, kam házet, pochytali toho víc než kdy dřív. Na jaře nás ještě čeká více práce s pálkou, která dosud nebyla mezi našimi prioritami.

Individuální ocenění za překvapení turnaje si odnesla Sofinka Kocurková. Ta Sofinka, kterou dříve děti samy chválily za její výkon na první metě. Pilná hráčka se tak konečně dočkala krásné zpětné vazby a docenění její několikaletého pilného trénování.

Já jsem především ráda, že bylo znát, jak se postupnou prací posouváme kupředu. Sama jsem vlastně byla překvapená jak výrazný ten posun tentokrát byl. A věřím, že to zaznamenali i rodiče.

Moc díky za zimní část sezony všem trenérům i hráčům.

Helča

TBALL: Poslední indoor sezony: Víc, než jsme čekaliTBALL: Poslední indoor sezony: Víc, než jsme čekali